Trudno wyobrazić sobie nowoczesną firmę, która nie korzysta z narzędzi informatycznych. Są one niezbędne, aby usprawnić pracę, zwiększyć efektywność i umocnić konkurencyjną pozycję na rynku. Jednocześnie koszty stworzenia i zarządzania działem IT mogą być dość dużym obciążeniem. Na szczęście jest jeszcze outsourcing IT, który może okazać się strzałem w dziesiątkę. Z jednej strony można mieć profesjonalne wsparcie, z drugiej unika się kosztów, jakie dotyczą utrzymania działu IT.

Outsourcing IT – o co właściwie chodzi?

Pojęcie outsourcingu nie jest nowe, ale z czasem usługi, z jakich można za jego pośrednictwem skorzystać, stały się coraz bardziej rozbudowane. W największym skrócie można powiedzieć, że polega na zlecaniu poszczególnych zadań firmom zewnętrznym. W przypadku outsourcingu IT chodzi o zlecanie czynności dotyczących technologii i informatyki. Dzięki temu nie trzeba zatrudniać informatyków, by zyskać dostęp do zaawansowanych rozwiązań technologicznych.

Jakie są największe zalety outsourcingu IT?

Po części niektóre korzyści pojawiły się już wcześniej. Brak konieczności tworzenia działu IT oznacza oszczędność pieniędzy, czasu potrzebnego na rekrutację i organizację miejsca dla nowych pracowników. Nie są to jedyne zalety.

Ponieważ wszystkie czynności związane z sieciami komputerowymi, serwisem, wdrażaniem oprogramowanie itd. firma zleca na zewnątrz, jej pracownicy mogą skoncentrować się na działaniach związanych bezpośrednio z prowadzoną działalnością.

Zaletą jest też możliwość kontroli kosztów. W zależności od wielkości firmy i specyfiki działalności zakres usług, jakie będą jej potrzebne, może się różnić. Poprzez sprecyzowanie wymagań można wybierać tylko te usługi, jakie się przydają, nie trzeba płacić za nic dodatkowo.

Atutem jest zaplecze technologiczne firm specjalizujących się w outsourcingu IT. Takie przedsiębiorstwa inwestują w niezawodne i najnowocześniejsze rozwiązania, więc firma bez ponoszenia dodatkowych kosztów ani konieczności śledzenia nowinek technicznych zyskuje dostęp do najnowocześniejszych technologii.

Kiedy warto się na to zdecydować?

Na outsourcing IT decyduje się wiele małych i średnich firm. Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie dobrze w kilku sytuacjach. Powodami, dla których warto to rozważyć, są m.in. niewystarczające zasoby wewnętrzne, brak wiedzy w dziedzinie IT i chęć większej koncentracji na działaniach biznesowych. Jest to też opcja dla firm szukających oszczędności w obrębie kosztów operacyjnych.